A lap cikke nem a migrációt teszi felelőssé azért, hogy egyre kevésbé tűnik fenntarthatónak a szabad utazás Európában, hanem szerintük az igazi baj a migrációra adott válasz.
A legújabb csata Berlin és Varsó között bontakozott ki. A népszerűségéből folyamatosan vesztő Donald Tusk a migráció témájának felkarolásával próbálja javítani a helyzetét. Nemrég kijelentette: Varsónak kezd elfogyni a türelme Németországgal szemben, amiért az a migránsokat visszaküldi Lengyelországba, majd bejelentette, hogy július 7-től ellenőrzéseket vezetnek be országának Németországgal és Litvániával közös határain.
Egyre több ország vezet be ideiglenes határellenőrzéseket, ami a Politico szerint azt a benyomást kelti, hogy a schengeni övezet inkább névlegesen létezik.
A cikk szerint az európai kormánypártok számára könnyű és gyors megoldás a határellenőrzés, mert ezzel elhallgatatják a radikális jobboldalt, de ténylegesen nem lépnek fel az illegális migráció ellen.
„Az ellenőrzések bevezetését szükségesnek tartjuk” – mondta Tusk, Németország „egyoldalú” lépésére utalva. Májusban ugyanis Friedrich Merz kancellár vezette kormány fokozta a német határok ellenőrzését, többek között a lengyel határ mentén, az Alternatív Németországért (AfD) nyomására.
A német rendőrség több dokumentumokkal nem rendelkező bevándorlót, köztük menedékkérőket is vissza fog utasítani – jelentette be Merz. A lépés tovább erősíti a korábbi kormány által 2023 októberében bevezetett határellenőrzéseket.
A szigorítás felháborította Németország szomszédjait, köztük Lengyelországot is.
Van-e értelme a határellenőrzésnek?
Míg a politikusok arra figyelmeztettek, hogy a német ellenőrzések korlátozhatják a személyek és áruk szabad mozgását a schengeni térségben, a kritikusok szerint a határintézkedések nagyrészt szimbolikusak. A lengyel Fakt újság szerint a német hatóságok idén május 1. és június 15. között 1087 embert küldtek vissza Lengyelországba, rámutatva, hogy ez a szám nem tér el jelentősen a tavalyi évitől. A német rendőrségi szakszervezet adatai szerint az új ellenőrzések eredményeként az első négy hétben 160 menedékkérőt utasítottak el. Ez a teljes elutasítások kis hányada – átlagosan hetente legfeljebb 1300 embert utasítanak el a szükséges dokumentumok hiányában.
Németország lépése azonban politikai problémát okozott Tusk kormányzó koalíciójának.
„Lengyelország nyugati határa megszűnik”
– figyelmeztetett a múlt héten Mariusz Błaszczak, a PiS magas rangú politikusa. Tusk „Berlin iránti alázatosságát” okolta. Sławomir Mentzen, a Konföderáció vezetője azzal vádolta a lengyel határőrséget, hogy együttműködik Németországgal az illegális migránsok befogadásában.
A német kritikusok szerint a határellenőrzések valójában fölöslegesek. Knut Abraham, Merz pártjának tagja és a kormány német-lengyel kapcsolatokért felelős koordinátora a Weltnek adott interjúban szintén figyelmeztetett a tartós ellenőrzések ellen. Bár ezek „szükségesek, mint politikai jelzés arra, hogy Németország migrációs politikája megváltozott … a megoldás nem lehet a migránsok Lengyelország és Németország között való oda-vissza tologatása vagy a határőrizet megerősítése mindkét oldalon” – mondta.
A Politico cikk szerint tehát a határellenőrzések csak arra jók, hogy akadályozzák a szabad mozgást, de valójában nem jelentős az elfogott és szomszédos országba átküldött migránsok száma.
Nyitókép: Kamil Jasinski / NurPhoto / NurPhoto via AFP